Değişken Ağırlıklı Ürünlerin Numaralandırılması

Değişken Ağırlıklı Ürün

Perakende satış noktasında satılacak ürünün ağırlığı önceden belirlenemiyorsa ve ürün satış bedeli ürünün ağırlığına göre belirleniyorsa, söz konusu ürünler Değişken Ağırlıklı Ürün kapsamındadır.

Değişken ağırlıklı ürünlere barkod numaraları verilmesinde dünya üzerinde geçerli bir standart bulunmamaktadır. Burada anlatılan çözümler sadece Türkiye içerisinde geçerlidir. Değişken ağırlıklı ürün ithal edenler GS1 Türkiye’ye başvurup Türkiye’de geçerli değişken ağırlıklı ürün numarası almalıdır. Değişken ağırlıklı ürün ihracatçıları ihraç ettikleri ülkedeki standardı öğrenmek için GS1 Türkiye ile irtibata geçmelidir.

Tüm üyelerimiz, GS1 Türkiye Online Üyelik Sistemi üzerinden giriş yaparak üyelik profillerine ulaşabilir, Değişken Ağırlıklı Numaralar bölümünden yeni başvuru oluşturup talep edilen belgeleri yükleyerek değişken ağırlıklı numara başvurusunda bulunabilirler.

GS1 Türkiye’nin geliştirdiği Ağırlıklı Ürün Numarası standardı aşağıdaki temel özelliklere sahiptir:

  • Ağırlıklı ürünlere verilen numara GS1 Sisteminin GTIN yapısına uygundur.
  • Ağırlıklı ürün paketinin üzerinde GTIN-13 barkod alfabesi ile simgelenir.
  • Numaranın kapsamında ürünün gram cinsinden ağırlığı yer alır.
  • Ağırlığı farklı her bir ürünün barkod numarası farklı olmalıdır; bu sebeple elektronik terazilerden ürünün ağırlığını gösteren barkod etiketi basılır.

Ağırlıklı ürünler için kullanılması gereken veri yapısı;

GS1 Öneki Ürün Numarası Ürünün Ağırlığı
(gram cinsinden)
Kontrol Basamağı
28  N3  N4  N5  N6 N7 N8   N9   N10 N11  N12 N13

GS1 Öneki: Ağırlıklı ürünler için GS1 Türkiye’nin, Türkiye sınırları içinde uyguladığı önek “28”dir. Bir mağaza/depo içi GTIN öneki olan “28”, Türkiye’de yalnızca GS1 Türkiye tarafından kullanılmaktadır.
NOT: “28” öneki Türkiye’de GS1 Türkiye tarafından rezerve edilmiştir; başka hiçbir mağaza/depo içi uygulamada kullanılamaz.
Ürün Numarası: Ağırlıklı ürün için GS1 Türkiye tarafından verilen 5 basamaklı numaradır (N3 - N7). GS1 Türkiye’ye üye olan üretici, dağıtıcı, satıcı firma, ağırlıklı ürünün tanımını bildirerek GS1 Türkiye’den bedeli karşılığında ürün numarası alır. Bu numara, Türkiye içerisinde tektir.
GS1 Türkiye’den dağıtım ve satışa sunulan her bir değişik ağırlıklı ürün çeşidi için ayrı bir ağırlıklı ürün numarası alınmalıdır.

GS1 Türkiye’den dağıtım ve satışa sunulan her bir değişik ağırlıklı ürün çeşidi için ayrı bir ağırlıklı ürün numarası alınmalıdır.

Ürünün Ağırlığı: Ürünün gram cinsinden ağırlığını gösteren 5 basamaktır (N8 - N12). Ör: Ürün 500 gram ağırlığındaysa bu bölümdeki rakamlar “00500” olmalıdır.

Değişken Ağırlıklı Ürün başvurusu için burayı tıklayınız.