Avrupa Standardizasyon Komitesi Sınır Ötesi Gönderi Dağıtımını İyileştirmek için GS1 SSCC`yi kullanıyor.

(21 Haziran 2017) – Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) Üyeleri, Posta Hizmeti için Teknik Spesifikasyonu (TS 17073) yayınladı. – “Sınır ötesi gönderiler için arayüzler”.

Bu başarı, posta organizasyonları, bağlantılı perakendeciler, kuryeler, ekspres ve koli servis sağlayıcılarından temsilcilerin ortaklaşa yürüttükleri bir çabanın sonucudur ve Avrupa Komisyonu'nun “Dijital Tek Pazar: Çevrimiçi fırsatların kilidini açmak için engelleri kaldırın”  stratejisinin bir parçasıdır.

“Bu adım, Avrupa'da sınır ötesi gönderi dağıtım hizmetlerini yenilemek için atılmış büyük bir adımdır. Gönderi dağıtımı zorluklarının başlıca nedenlerinden biri, kapalı ağ standartlarına ve dolayısıyla çevrimiçi ticaret yapan satıcılara yönelik olumsuz pazar koşullarına neden olan kapalı standartlardır“.

Walter Trezek, E-Ticaret Avrupa Birliği'nin e-Lojistik Çalışma Grubu eşbaşkanı ve CEN'in standartlaştırılmış etiket üzerindeki çalışma lideri.

Nihai hedef; sınır ötesi gönderi dağıtım hizmetlerini, tanımlama kodu içeren tek ve ortak bir ürün etiketinin kullanılması yoluyla iyileştirmektir.

CEN tarafından gönderileri benzersiz olarak tanımlamak ve gönderi dağıtım ağındaki tüm taraflar arasında birlikte çalışabilirliği sağlamak için GS1 Taşıma Birimi Numarası (SSCC) kullanılması önem arz etmektedir.

GS1 SSCC doğal bir seçimdir çünkü birçok şirket halihazırda bunu ve diğer GS1 standartlarını kendi işletmelerinde kullanmaktadır. Açık global standartları kullanan yeni “CEN ürün etiketini” uygulayarak, daha önce kapalı olan ağlar artık uçtan uca bir dağıtım ağı oluşturmak üzere bağlanabilir. Gönderi yapanlar, tüm gönderiler için aynı etiketi kullanabileceklerdir. Gönderinin tüm işleyicileri, gönderinin tüketiciye doğru yolculuğunu daha kolay izlemek için SSCC'yi kullanabilecek ve gerektiğinde bir müşterinin iadesi gönderene geri dönecektir.

GS1'in Başkanı ve CEO'su Miguel Lopera, "CEN ambalaj etiketi ve SSCC, tüketicilere olağanüstü bir teslimat deneyimi sunmak isteyen çevrimiçi perakendeciler için heyecan verici olanaklar sunuyor ve bu daha az maliyetle yapılabiliyor " diyor. GS1 Avrupa Başkanı Bruno Aceto ise, "Aynı etiket ve SSCC'yi kullanarak, gönderi dağıtım şirketleri hizmet seçenekleri, esneklik, görünürlük ve güvenilirlik açısından müşterilerinin beklentilerini karşılamak için kolayca işbirliği yapabilir. Üstelik, müşteriler için katma değeri olmayan çeşitli pahalı faaliyetleri ortadan kaldıracaktır" yorumunda bulunuyor.

GS1, sınır ötesi gönderi yönetimini dönüştürmek için CEN’in girişimine katkıda bulunmaya devam etmekte, ortak ambalaj etiketini birlikte tanıtmak için Ecommerce Europe ve diğer kuruluşlarla işbirliği yapmayı memnuniyetle karşılamaktadır.

 

Basın bülteninin pdf sürümüne buradan ulaşabilirsiniz.